Middleton Field Airport (GZH)
Middleton Field Airport (GZH)
GZH
Middleton Field Airport (GZH)
Evergreen, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GZH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-02-36.0736W/31-24-53.9860N -87.043354/31.414996 (Estimated) |
| Elevation | 259 ft / 78.94 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles W of Evergreen, AL |
| Location | Conecuh County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GZH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5005 x 150 ft (1526 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 5° | 127° |
| Physical elevation | 251.00 ft | 258.00 ft |
| Coordinates | 31.406528N / 87.047767W | 31.420228N / 87.046275W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 10/28
| Dimensions | 5004 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 100° | 127° |
| Physical elevation | 258.00 ft | 249.00 ft |
| Coordinates | 31.417752N / 87.047597W | 31.415478N / 87.031775W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |