Abernathy Field Airport (GZS)
Abernathy Field Airport (GZS)
GZS
Abernathy Field Airport (GZS)
Pulaski, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GZS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-03-25.4000W/35-09-14.7000N -87.057056/35.154083 (Estimated) |
| Elevation | 689 ft / 210.01 m (Surveyed) |
| Land | 308 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Pulaski, TN |
| Location | Giles County, TN |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | MKL - Jackson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16/34
| Dimensions | 5310 x 75 ft (1618 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 689.00 ft | 645.00 ft |
| Coordinates | 35.160582N / 87.061103W | 35.147592N / 87.053020W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |