Hammond Northshore Regional Airport (HDC)
Hammond Northshore Regional Airport (HDC)
HDC
Hammond Northshore Regional Airport (HDC)
Hammond, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HDC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-25-06.1707W/30-31-18.0747N -90.418381/30.521687 (Estimated) |
| Elevation | 46 ft / 14.02 m (Estimated) |
| Land | 920 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Hammond, LA |
| Location | Tangipahoa Parish, LA |
| Magnetic Variation | 00E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 956 ft |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DRI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 13/31
| Dimensions | 6502 x 100 ft (1982 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 46.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 30.527926N / 90.425148W | 30.515396N / 90.410422W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 5001 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 44.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 30.528596N / 90.419223W | 30.514847N / 90.419088W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |