Harlan Municipal Airport (HNR)
Harlan Municipal Airport (HNR)
HNR
Harlan Municipal Airport (HNR)
Harlan, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HNR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-20-22.9000W/41-35-03.7000N -95.339694/41.584361 (Estimated) |
| Elevation | 1231 ft / 375.21 m (Surveyed) |
| Land | 131 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Harlan, IA |
| Location | Shelby County, IA |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HNR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 1712 x 120 ft (522 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 1194.00 ft | 1194.00 ft |
| Coordinates | 41.581475N / 95.341193W | 41.585086N / 95.337187W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 03/21 THLDS & SIDES MARKED WITH CONES. |
Runway 15/33
| Dimensions | 4100 x 75 ft (1250 x 23 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1231.00 ft | 1194.00 ft |
| Coordinates | 41.589909N / 95.343058W | 41.579699N / 95.336767W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |