Lea County Regional Airport (HOB)
Lea County Regional Airport (HOB)
HOB
Lea County Regional Airport (HOB)
Hobbs, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HOB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-13-02.4000W/32-41-15.0000N -103.217333/32.687500 (Estimated) |
| Elevation | 3660 ft / 1115.57 m (Surveyed) |
| Land | 898 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Hobbs, NM |
| Location | Lea County, NM |
| Magnetic Variation | 10E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HOB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 06/2012 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 7398 x 150 ft (2255 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 3652.00 ft | 3646.00 ft |
| Coordinates | 32.678690N / 103.225872W | 32.693036N / 103.208841W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | ODALS |
Runway 12/30
| Dimensions | 6002 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3660.00 ft | 3638.00 ft |
| Coordinates | 32.693913N / 103.221305W | 32.682230N / 103.207539W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
Runway 17/35
| Dimensions | 4998 x 100 ft (1523 x 30 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 3660.00 ft | 3650.00 ft |
| Coordinates | 32.696151N / 103.220828W | 32.682416N / 103.220858W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |