Thomson-mcduffie County Airport (HQU)
Thomson-mcduffie County Airport (HQU)
HQU
Thomson-mcduffie County Airport (HQU)
Thomson, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HQU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-31-01.0233W/33-31-47.0333N -82.516951/33.529731 (Estimated) |
| Elevation | 501 ft / 152.70 m (Surveyed) |
| Land | 240 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Thomson, GA |
| Location | Mc Duffie County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5503 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 93° | 127° |
| Physical elevation | 448.00 ft | 501.00 ft |
| Coordinates | 33.530081N / 82.525970W | 33.529382N / 82.507932W |
| Gradient | 1.00 | 0.90 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |