Ingalls Field Airport (HSP)
Ingalls Field Airport (HSP)
HSP
Ingalls Field Airport (HSP)
Hot Springs, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HSP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-50-02.0200W/37-57-05.2000N -79.833894/37.951444 (Estimated) |
| Elevation | 3793 ft / 1156.11 m (Surveyed) |
| Land | 352 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Hot Springs, VA |
| Location | Bath County, VA |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HSP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5600 x 100 ft (1707 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 3790.00 ft | 3763.00 ft |
| Coordinates | 37.947473N / 79.842195W | 37.955432N / 79.825583W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |