Sawyer County Airport (HYR)
Sawyer County Airport (HYR)
HYR
Sawyer County Airport (HYR)
Hayward, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HYR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-26-39.3000W/46-01-31.0000N -91.444250/46.025278 (Estimated) |
| Elevation | 1216 ft / 370.64 m (Surveyed) |
| Land | 380 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Hayward, WI |
| Location | Sawyer County, WI |
| Magnetic Variation | 00E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HYR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 25° | 127° |
| Physical elevation | 1209.00 ft | 1216.00 ft |
| Coordinates | 46.019629N / 91.448368W | 46.032083N / 91.440118W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 1090 x 110 ft (332 x 34 m) |
| Surface | TURF-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1211.00 ft | 1210.00 ft |
| Coordinates | 46.023972N / 91.444969W | 46.021117N / 91.443703W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*16/34 THLDS MKD WITH ORANGE STEEL A-FRAMES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |