Madison Airport (I39)
Madison Airport (I39)
I39
Madison Airport (I39)
Richmond, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I39 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-19-56.7855W/37-37-53.5189N -84.332440/37.631533 (Estimated) |
| Elevation | 1002 ft / 305.41 m (Surveyed) |
| Land | 197 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SW of Richmond, KY |
| Location | Madison County, KY |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 965.00 ft | 1002.00 ft |
| Coordinates | 37.638370N / 84.333249W | 37.624696N / 84.331632W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |