Washington-wilkes County Airport (IIY)
Washington-wilkes County Airport (IIY)
IIY
Washington-wilkes County Airport (IIY)
Washington, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IIY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-48-57.0000W/33-46-45.9000N -82.815833/33.779417 (Estimated) |
| Elevation | 646 ft / 196.90 m (Surveyed) |
| Land | 93 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Washington, GA |
| Location | Wilkes County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IIY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 13/31
| Dimensions | 4020 x 72 ft (1225 x 22 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 646.00 ft | 632.00 ft |
| Coordinates | 33.782647N / 82.821184W | 33.776162N / 82.810474W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |