Winslow-lindbergh Regional Airport (INW)
Winslow-lindbergh Regional Airport (INW)
INW
Winslow-lindbergh Regional Airport (INW)
Winslow, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | INW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
110-43-22.5000W/35-01-18.1000N -110.722917/35.021694 (Estimated) |
| Elevation | 4941 ft / 1506.02 m (Surveyed) |
| Land | 900 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Winslow, AZ |
| Location | Navajo County, AZ |
| Magnetic Variation | 14E (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | INW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 6236 x 75 ft (1901 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 4941.00 ft | 4891.00 ft |
| Coordinates | 35.014268N / 110.737876W | 35.023190N / 110.720103W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 04/22 MARKINGS FADED & NEARLY UNDISCERNIBLE. |
Basic , Poor Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 7100 x 150 ft (2164 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 4899.00 ft | 4870.00 ft |
| Coordinates | 35.029140N / 110.727877W | 35.019489N / 110.707278W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RY 11 END MARKED BY NSTD PAINTING AND LIGHTING. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |