Eastern Slopes Regional Airport (IZG)
Eastern Slopes Regional Airport (IZG)
IZG
Eastern Slopes Regional Airport (IZG)
Fryeburg, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | IZG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-56-52.4000W/43-59-28.1000N -70.947889/43.991139 (Estimated) |
| Elevation | 455 ft / 138.68 m (Surveyed) |
| Land | 533 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Fryeburg, ME |
| Location | Oxford County, ME |
| Magnetic Variation | 17W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IZG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 4200 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 454.00 ft | 420.00 ft |
| Coordinates | 43.994560N / 70.954293W | 43.987715N / 70.941459W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | |
| REIL | Yes |