Jackson-medgar Wiley Evers International Airport (JAN)
Jackson-medgar Wiley Evers International Airport (JAN)
JAN
Jackson-medgar Wiley Evers International Airport (JAN)
Jackson, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JAN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-04-33.2000W/32-18-40.2000N -90.075889/32.311167 (Estimated) |
| Elevation | 346 ft / 105.46 m (Surveyed) |
| Land | 3381 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Jackson, MS |
| Location | Rankin County, MS |
| Magnetic Variation | 00E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JAN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16L/34R
| Dimensions | 8500 x 150 ft (2591 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16L | 34R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 305.00 ft | 346.00 ft |
| Coordinates | 32.328194N / 90.077710W | 32.306535N / 90.067396W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 16R/34L
| Dimensions | 8500 x 150 ft (2591 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16R | 34L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 305.00 ft | 329.00 ft |
| Coordinates | 32.315821N / 90.084388W | 32.294162N / 90.074075W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |