Walker County-bevill Field Airport (JFX)
Walker County-bevill Field Airport (JFX)
JFX
Walker County-bevill Field Airport (JFX)
Jasper, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JFX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-18-49.8000W/33-54-07.2000N -87.313833/33.902000 (Estimated) |
| Elevation | 483 ft / 147.22 m (Surveyed) |
| Land | 297 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Jasper, AL |
| Location | Walker County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5004 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 482.00 ft | 474.00 ft |
| Coordinates | 33.902209N / 87.322079W | 33.901763N / 87.305597W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |