Plantation Arpk Airport (JYL)
Plantation Arpk Airport (JYL)
JYL
Plantation Arpk Airport (JYL)
Sylvania, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JYL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-35-49.6000W/32-38-43.0000N -81.597111/32.645278 (Estimated) |
| Elevation | 188 ft / 57.30 m (Surveyed) |
| Land | 1846 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles S of Sylvania, GA |
| Location | Screven County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NPY1 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 170.00 ft | 188.00 ft |
| Coordinates | 32.639971N / 81.600634W | 32.649258N / 81.588664W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 15/33
| Dimensions | 3787 x 75 ft (1154 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 175.00 ft | 175.00 ft |
| Coordinates | 32.650451N / 81.603822W | 32.641877N / 81.596848W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |