Lake Charles Regional Airport (LCH)
Lake Charles Regional Airport (LCH)
LCH
Lake Charles Regional Airport (LCH)
Lake Charles, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LCH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-13-24.3000W/30-07-33.9000N -93.223417/30.126083 (Estimated) |
| Elevation | 15 ft / 4.57 m (Surveyed) |
| Land | 1878 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Lake Charles, LA |
| Location | Calcasieu Parish, LA |
| Magnetic Variation | 03E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LCH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5200 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 10.00 ft | 14.00 ft |
| Coordinates | 30.128500N / 93.229745W | 30.137321N / 93.216799W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 10.00 ft |
| Coordinates | 30.128721N / 93.227921W | 30.112564N / 93.219132W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | midfield | |
| Approach light | MALSR | MALSF |