La Grande/union County Airport (LGD)
La Grande/union County Airport (LGD)
LGD
La Grande/union County Airport (LGD)
La Grande, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LGD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-00-25.6000W/45-17-24.8000N -118.007111/45.290222 (Estimated) |
| Elevation | 2717 ft / 828.14 m (Surveyed) |
| Land | 640 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of La Grande, OR |
| Location | Union County, OR |
| Magnetic Variation | 17E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | MMV - Mc Minnville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LGD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 12/30
| Dimensions | 5600 x 100 ft (1707 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2717.00 ft | 2706.00 ft |
| Coordinates | 45.295545N / 118.011960W | 45.284682N / 117.996585W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 3876 x 60 ft (1181 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2717.00 ft | 2709.00 ft |
| Coordinates | 45.295678N / 118.011197W | 45.285050N / 118.011197W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |