Lowe Ahp (fort Rucker) Heliport (LOR)
Lowe Ahp (fort Rucker) Heliport (LOR)
LOR
Lowe Ahp (fort Rucker) Heliport (LOR)
Fort Rucker Ozark, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LOR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-45-04.2000W/31-21-21.0000N -85.751167/31.355833 (Estimated) |
| Elevation | 294 ft / 89.61 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Fort Rucker Ozark, AL |
| Location | Dale County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear (unlighted land airport) |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OZR (NOTAM-d service available) |
Runway 06L/24R
| Dimensions | 2000 x 75 ft (610 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 06L | 24R | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 06R/24L
| Dimensions | 2000 x 75 ft (610 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 06R | 24L | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18L/36R
| Dimensions | 2000 x 75 ft (610 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 18L | 36R | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18R/36L
| Dimensions | 2000 x 75 ft (610 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 18R | 36L | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |