Ellington Airport (LUG)
Ellington Airport (LUG)
LUG
Ellington Airport (LUG)
Lewisburg, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LUG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-48-14.0000W/35-30-25.1000N -86.803889/35.506972 (Estimated) |
| Elevation | 717 ft / 218.54 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Lewisburg, TN |
| Location | Marshall County, TN |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | MKL - Jackson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5002 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 18° | 127° |
| Physical elevation | 717.00 ft | 709.00 ft |
| Coordinates | 35.500445N / 86.806502W | 35.513503N / 86.801271W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-box SAVASI on left | 2-box SAVASI on left |
| REIL | Yes | Yes |