Mission Field Airport (LVM)
Mission Field Airport (LVM)
LVM
Mission Field Airport (LVM)
Livingston, MT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LVM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
110-26-52.9000W/45-41-57.9000N -110.448028/45.699417 (Estimated) |
| Elevation | 4659 ft / 1420.06 m (Surveyed) |
| Land | 689 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Livingston, MT |
| Location | Park County, MT |
| Magnetic Variation | 15E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LVM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5701 x 75 ft (1738 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 4650.00 ft | 4646.00 ft |
| Coordinates | 45.693322N / 110.455076W | 45.702368N / 110.436882W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | |
| REIL | Yes |
Runway 08/26
| Dimensions | 3762 x 125 ft (1147 x 38 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 93° | 127° |
| Physical elevation | 4659.00 ft | 4650.00 ft |
| Coordinates | 45.701525N / 110.456348W | 45.701003N / 110.441647W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*RYS 08 & 26 THLDS & FIRST 200 FT MKD WITH WHITE CONES. |
Nonstandard |
Runway 13/31
| Dimensions | 2724 x 120 ft (830 x 37 m) |
| Surface | TURF-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4659.00 ft | 4652.00 ft |
| Coordinates | 45.703315N / 110.453903W | 45.697061N / 110.448079W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*RYS 13 & 31 THLDS & FIRST 200 FT MKD WITH WHITE CONES. |
Nonstandard |