Sumner County Regional Airport (M33)
Sumner County Regional Airport (M33)
M33
Sumner County Regional Airport (M33)
Gallatin, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | M33 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-24-31.5000W/36-22-36.6000N -86.408750/36.376833 (Estimated) |
| Elevation | 583 ft / 177.70 m (Surveyed) |
| Land | 332 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Gallatin, TN |
| Location | Sumner County, TN |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 583.00 ft | 542.00 ft |
| Coordinates | 36.383627N / 86.410075W | 36.370061N / 86.407437W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |