Bald Knob Municipal Airport (M74)
Bald Knob Municipal Airport (M74)
M74
Bald Knob Municipal Airport (M74)
Bald Knob, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | M74 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-33-27.7000W/35-17-58.1000N -91.557694/35.299472 (Estimated) |
| Elevation | 212 ft / 64.62 m (Estimated) |
| Land | 62 acres |
| Location | White County, AR |
| Magnetic Variation | 03E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JBR (NOTAM-d service available) |
Runway 04/22
| Dimensions | 1850 x 100 ft (564 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 35.296639N / 91.560542W | 35.300192N / 91.556108W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 09/27
| Dimensions | 2228 x 50 ft (679 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 35.300572N / 91.560869W | 35.300119N / 91.553422W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |