Macon Downtown Airport (MAC)
Macon Downtown Airport (MAC)
MAC
Macon Downtown Airport (MAC)
Macon, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MAC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-33-42.9658W/32-49-18.3520N -83.561935/32.821764 (Estimated) |
| Elevation | 437 ft / 133.20 m (Surveyed) |
| Land | 401 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Macon, GA |
| Location | Bibb County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 10/28
| Dimensions | 4694 x 150 ft (1431 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 409.00 ft | 412.00 ft |
| Coordinates | 32.822973N / 83.570957W | 32.821620N / 83.555761W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
Runway 15/33
| Dimensions | 2614 x 75 ft (797 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 437.00 ft | 410.00 ft |
| Coordinates | 32.823816N / 83.561704W | 32.817803N / 83.557051W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |