Malone-dufort Airport (MAL)
Malone-dufort Airport (MAL)
MAL
Malone-dufort Airport (MAL)
Malone, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MAL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-19-44.2000W/44-51-13.2000N -74.328944/44.853667 (Estimated) |
| Elevation | 789 ft / 240.49 m (Surveyed) |
| Land | 135 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Malone, NY |
| Location | Franklin County, NY |
| Magnetic Variation | 15W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY13 |
Runway 05/23
| Dimensions | 3994 x 100 ft (1217 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 771.00 ft | 754.00 ft |
| Coordinates | 44.849475N / 74.336297W | 44.858238N / 74.327052W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3250 x 75 ft (991 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 760.00 ft | 790.00 ft |
| Coordinates | 44.856085N / 74.330611W | 44.850734N / 74.320591W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |