Marion County Airport (MAO)
Marion County Airport (MAO)
MAO
Marion County Airport (MAO)
Marion, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MAO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-20-05.0000W/34-10-52.2000N -79.334722/34.181167 (Estimated) |
| Elevation | 92 ft / 28.04 m (Surveyed) |
| Land | 130 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Marion, SC |
| Location | Marion County, SC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4504 x 100 ft (1373 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 92.00 ft | 90.00 ft |
| Coordinates | 34.176075N / 79.338948W | 34.186258N / 79.330488W |
| Traffic pattern | Right | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |