Madison County Executive/tom Sharp Jr Fld Airport (MDQ)
Madison County Executive/tom Sharp Jr Fld Airport (MDQ)
MDQ
Madison County Executive/tom Sharp Jr Fld Airport (MDQ)
Huntsville, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MDQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-33-26.9000W/34-51-41.1000N -86.557472/34.861417 (Estimated) |
| Elevation | 756 ft / 230.43 m (Surveyed) |
| Land | 485 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Huntsville, AL |
| Location | Madison County, AL |
| Magnetic Variation | 04W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MDQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 5005 x 100 ft (1526 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 719.00 ft | 756.00 ft |
| Coordinates | 34.868280N / 86.557338W | 34.854533N / 86.557610W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No |