Mena Intermountain Municipal Airport (MEZ)
Mena Intermountain Municipal Airport (MEZ)
MEZ
Mena Intermountain Municipal Airport (MEZ)
Mena, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MEZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-12-09.5000W/34-32-43.4000N -94.202639/34.545389 (Estimated) |
| Elevation | 1080 ft / 329.18 m (Surveyed) |
| Land | 667 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Mena, AR |
| Location | Polk County, AR |
| Magnetic Variation | 03E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MEZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 6001 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 1078.00 ft | 1050.00 ft |
| Coordinates | 34.543011N / 94.208095W | 34.542379N / 94.188185W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1040.00 ft | 1079.00 ft |
| Coordinates | 34.555462N / 94.208996W | 34.541814N / 94.207094W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| REIL | Yes |