Moultrie Municipal Airport (MGR)
Moultrie Municipal Airport (MGR)
MGR
Moultrie Municipal Airport (MGR)
Moultrie, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MGR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-48-11.7000W/31-05-05.7000N -83.803250/31.084917 (Estimated) |
| Elevation | 294 ft / 89.61 m (Surveyed) |
| Land | 369 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Moultrie, GA |
| Location | Colquitt County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5129 x 100 ft (1563 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 269.00 ft | 294.00 ft |
| Coordinates | 31.080493N / 83.809491W | 31.091469N / 83.799209W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 16/34
| Dimensions | 3878 x 75 ft (1182 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 288.00 ft | 270.00 ft |
| Coordinates | 31.088500N / 83.803967W | 31.078528N / 83.799586W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 16/34 MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition |