Marshall Memorial Municipal Airport (MHL)
Marshall Memorial Municipal Airport (MHL)
MHL
Marshall Memorial Municipal Airport (MHL)
Marshall, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MHL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-12-10.1000W/39-05-43.8000N -93.202806/39.095500 (Estimated) |
| Elevation | 779 ft / 237.44 m (Surveyed) |
| Land | 225 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Marshall, MO |
| Location | Saline County, MO |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | COU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3320 x 150 ft (1012 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 95° | 127° |
| Coordinates | 39.096583N / 93.212111W | 39.095733N / 93.200465W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RY 09/27 MKD WITH LARGE YELLOW CONES. |
Runway 18/36
| Dimensions | 5006 x 75 ft (1526 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 770.00 ft | 778.00 ft |
| Coordinates | 39.101925N / 93.200331W | 39.088183N / 93.200625W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |