Metter Municipal Airport (MHP)
Metter Municipal Airport (MHP)
MHP
Metter Municipal Airport (MHP)
Metter, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MHP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-04-53.2000W/32-22-26.3000N -82.081444/32.373972 (Estimated) |
| Elevation | 197 ft / 60.05 m (Surveyed) |
| Land | 82 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Metter, GA |
| Location | Candler County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 93° | 127° |
| Physical elevation | 188.00 ft | 196.00 ft |
| Coordinates | 32.374302N / 82.089521W | 32.373656N / 82.073341W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |