Southwest Minnesota Regional Marshall/ryan Fld Airport (MML)
Southwest Minnesota Regional Marshall/ryan Fld Airport (MML)
MML
Southwest Minnesota Regional Marshall/ryan Fld Airport (MML)
Marshall, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MML |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-49-27.9119W/44-27-06.2277N -95.824420/44.451730 (Estimated) |
| Elevation | 1183 ft / 360.58 m (Surveyed) |
| Land | 390 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Marshall, MN |
| Location | Lyon County, MN |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MML (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3999 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 28° | 127° |
| Physical elevation | 1180.00 ft | 1172.00 ft |
| Coordinates | 44.446036N / 95.822481W | 44.455721N / 95.815291W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 02/20 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 7221 x 100 ft (2201 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1183.00 ft | 1179.00 ft |
| Coordinates | 44.458556N / 95.838098W | 44.445850N / 95.816888W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |