Morris Municipal - Charlie Schmidt Fld Airport (MOX)
Morris Municipal - Charlie Schmidt Fld Airport (MOX)
MOX
Morris Municipal - Charlie Schmidt Fld Airport (MOX)
Morris, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MOX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-58-01.8728W/45-33-57.4855N -95.967187/45.565968 (Estimated) |
| Elevation | 1136 ft / 346.25 m (Surveyed) |
| Land | 163 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Morris, MN |
| Location | Stevens County, MN |
| Magnetic Variation | 02E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MOX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 04/22
| Dimensions | 2610 x 145 ft (796 x 44 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 1123.00 ft | 1136.00 ft |
| Coordinates | 45.565743N / 95.972730W | 45.570515N / 95.965133W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 04/22 MKD WITH YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4007 x 75 ft (1221 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1128.00 ft | 1124.00 ft |
| Coordinates | 45.569024N / 95.970653W | 45.560137N / 95.961454W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED WITH OLD MARKINGS BLEEDING THROUGH. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED WITH OLD MARKINGS BLEEDING THROUGH. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |