Telfair-wheeler Airport (MQW)
Telfair-wheeler Airport (MQW)
MQW
Telfair-wheeler Airport (MQW)
Mc Rae, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MQW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-52-45.8700W/32-05-49.1800N -82.879408/32.096994 (Estimated) |
| Elevation | 203 ft / 61.87 m (Surveyed) |
| Land | 104 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Mc Rae, GA |
| Location | Wheeler County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 202.00 ft | 192.00 ft |
| Coordinates | 32.090658N / 82.882539W | 32.103333N / 82.876283W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |