Williamson County Regional Airport (MWA)
Williamson County Regional Airport (MWA)
MWA
Williamson County Regional Airport (MWA)
Marion, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MWA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-00-39.9000W/37-45-17.9000N -89.011083/37.754972 (Estimated) |
| Elevation | 471 ft / 143.56 m (Surveyed) |
| Land | 1300 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Marion, IL |
| Location | Williamson County, IL |
| Magnetic Variation | 01E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MWA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 8012 x 150 ft (2442 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 453.00 ft | 465.00 ft |
| Coordinates | 37.748388N / 89.018027W | 37.768691N / 89.007352W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 4997 x 100 ft (1523 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 108° | 127° |
| Physical elevation | 454.00 ft | 467.00 ft |
| Coordinates | 37.751289N / 89.016765W | 37.747134N / 89.000294W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |