Meadow Brook Field Airport (N63)
Meadow Brook Field Airport (N63)
N63
Meadow Brook Field Airport (N63)
Walnut Cove, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N63 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-08-54.1650W/36-18-05.4940N -80.148379/36.301526 (Estimated) |
| Elevation | 631 ft / 192.33 m (Surveyed) |
| Land | 24 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Walnut Cove, NC |
| Location | Stokes County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 16/34
| Dimensions | 2725 x 32 ft (831 x 10 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 631.00 ft | 631.00 ft |
| Coordinates | 36.305042N / 80.149961W | 36.298008N / 80.146797W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY RMKNG SMALLER THAN NORMAL AND FADED. |
Nonstandard , Fair Condition
*RY MRKNG SMALLER THAN NORMAL AND FADED; CNTRLN NSTND. |
- HIGH TERRAIN IN ALL QUADRANTS.
- +50 FT TREES WITHIN 125 FT OF CNTRLN ON W SIDE OF RY. +65 FT TREES WITHIN 110 FT OF CNTRLN E OF RY.
- FENCING IN THE CLEAR ZONE RYS 16 & 34.
- +8 FT DROPOFF AER RY 16.
- ARPT CLSD TO TSNTS EXCP PPR CALL 336-403-1796.
- DO NOT LAND ON GRASS ADJACENT TO RWY-DEEP DITCHES
- NO TRANSIENT STOPPING TRAFFIC- WILL ALLOW TOUCH AND GO
- VFR USE ONLY.