Warwick Municipal Airport (N72)
Warwick Municipal Airport (N72)
N72
Warwick Municipal Airport (N72)
Warwick, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N72 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-17-13.5410W/41-17-15.3370N -74.287095/41.287594 (Estimated) |
| Elevation | 540 ft / 164.59 m (Surveyed) |
| Land | 133 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Warwick, NY |
| Location | Orange County, NY |
| Magnetic Variation | 13W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 960 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 03L/21R
| Dimensions | 2100 x 50 ft (640 x 15 m) |
| Surface | TURF-G |
| 03L | 21R | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 03R/21L
| Dimensions | 2150 x 28 ft (655 x 9 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03R | 21L | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Good Condition | Numbers only , Good Condition |
| REIL | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 2250 x 80 ft (686 x 24 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |