Joseph Y Resnick Airport (N89)
Joseph Y Resnick Airport (N89)
N89
Joseph Y Resnick Airport (N89)
Ellenville, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N89 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-22-38.5530W/41-43-40.3360N -74.377376/41.727871 (Estimated) |
| Elevation | 292 ft / 89.00 m (Estimated) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Ellenville, NY |
| Location | Ulster County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3838 x 75 ft (1170 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 290.00 ft | 283.00 ft |
| Coordinates | 41.724474N / 74.380668W | 41.733295N / 74.372983W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- <AVOID FLIGHT OVER SCHOOL & VILLAGE WHEN TAKING OFF RWY 22 OR APCH TO RWY 4, HELICOPTER OPNS FOLLOW FIXED WING FLIGHT PATTERN.
- AVOID OVERFLIGHT OF HOSPITAL & SCHOOL BUILDINGS APPROX 1 MILE SW OF RY 22 & PRISON APPROX 1/2 MILE NE OF ARPT.
- DEER ON & INVOF ARPT.
- GLIDER ACTIVITY ON & INVOF ARPT.
- RY 04/22 PAEW MON-FRI 0700-1700.
- RY 04 +60 FT TREES 200 FT FM RY, 191 RIGHT.
- RY 22 +10 BRUSH & FENCE, 28 FT FM RY - OB.
- VFR USE ONLY