Laneys Airport (N92)
Laneys Airport (N92)
N92
Laneys Airport (N92)
Maiden, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N92 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-07-02.2840W/35-34-27.4810N -81.117301/35.574300 (Estimated) |
| Elevation | 1025 ft / 312.42 m (Estimated) |
| Land | 16 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Maiden, NC |
| Location | Catawba County, NC |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 2000 x 100 ft (610 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RY 05/23 NUMBERS SMALLER THAN STANDARD. |
Nonstandard , Good Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 2400 x 75 ft (732 x 23 m) |
| Surface | TURF-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |