Fulton County Airport (NY0)
Fulton County Airport (NY0)
NY0
Fulton County Airport (NY0)
Johnstown, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NY0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-19-46.4000W/42-59-53.5000N -74.329556/42.998194 (Estimated) |
| Elevation | 881 ft / 268.53 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Johnstown, NY |
| Location | Fulton County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 865.00 ft | 881.00 ft |
| Coordinates | 42.998156N / 74.337030W | 42.998234N / 74.322079W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |