Norfolk Rgnl/karl Stefan Memorial Fld Airport (OFK)
Norfolk Rgnl/karl Stefan Memorial Fld Airport (OFK)
OFK
Norfolk Rgnl/karl Stefan Memorial Fld Airport (OFK)
Norfolk, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OFK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-26-06.4000W/41-59-07.7000N -97.435111/41.985472 (Estimated) |
| Elevation | 1572 ft / 479.15 m (Surveyed) |
| Land | 926 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Norfolk, NE |
| Location | Madison County, NE |
| Magnetic Variation | 05E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OFK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5800 x 100 ft (1768 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 19° | 127° |
| Physical elevation | 1573.00 ft | 1530.00 ft |
| Coordinates | 41.977608N / 97.437504W | 41.992618N / 97.430416W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 14/32
| Dimensions | 5800 x 100 ft (1768 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1543.00 ft | 1564.00 ft |
| Coordinates | 41.992070N / 97.442841W | 41.979540N / 97.429687W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |