Dewitt Fld,old Town Municipal Airport (OLD)
Dewitt Fld,old Town Municipal Airport (OLD)
OLD
Dewitt Fld,old Town Municipal Airport (OLD)
Old Town, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OLD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
068-40-27.6000W/44-57-09.0000N -68.674333/44.952500 (Estimated) |
| Elevation | 126 ft / 38.40 m (Surveyed) |
| Land | 360 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Old Town, ME |
| Location | Penobscot County, ME |
| Magnetic Variation | 19W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Halifax |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 3199 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 126.00 ft | 118.00 ft |
| Coordinates | 44.947780N / 68.675667W | 44.955915N / 68.671041W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 04 MARKINGS FADED & NON DISTINGUISHABLE. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 22 MARKINGS FADED & NON DISTINGUISHABLE. |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 3998 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 97° | 127° |
| Physical elevation | 125.00 ft | 119.00 ft |
| Coordinates | 44.953656N / 68.682767W | 44.952409N / 68.667424W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MKGS FADED & PAINT PEELING. |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MKGS FADED & PAINT PEELING. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17W/35W
| Dimensions | 8400 x 100 ft (2560 x 30 m) |
| Surface | WATER |
| 17W | 35W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |