Olive Branch Airport (OLV)
Olive Branch Airport (OLV)
OLV
Olive Branch Airport (OLV)
Olive Branch, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OLV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-47-12.7000W/34-58-43.5000N -89.786861/34.978750 (Estimated) |
| Elevation | 402 ft / 122.53 m (Surveyed) |
| Land | 414 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Olive Branch, MS |
| Location | De Soto County, MS |
| Magnetic Variation | 01W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OLV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NMY |
Runway 18/36
| Dimensions | 6000 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 401.00 ft | 394.00 ft |
| Coordinates | 34.986995N / 89.786930W | 34.970512N / 89.786768W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No |