Oelwein Municipal Airport (OLZ)
Oelwein Municipal Airport (OLZ)
OLZ
Oelwein Municipal Airport (OLZ)
Oelwein, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OLZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-58-28.1000W/42-40-51.0000N -91.974472/42.680833 (Estimated) |
| Elevation | 1076 ft / 327.96 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Oelwein, IA |
| Location | Fayette County, IA |
| Magnetic Variation | 02E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OLZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1076.00 ft | 1059.00 ft |
| Coordinates | 42.684129N / 91.980030W | 42.676434N / 91.969425W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 1723 x 85 ft (525 x 26 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Coordinates | 42.684428N / 91.973784W | 42.679706N / 91.974062W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*& 36 THLDS & EDGES MARKED WITH YELLOW CONES. |