The O'neill Muni-john L Baker Field Airport (ONL)
The O'neill Muni-john L Baker Field Airport (ONL)
ONL
The O'neill Muni-john L Baker Field Airport (ONL)
O'neill, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ONL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-41-16.0000W/42-28-09.7000N -98.687778/42.469361 (Estimated) |
| Elevation | 2033 ft / 619.66 m (Surveyed) |
| Land | 316 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of O'neill, NE |
| Location | Holt County, NE |
| Magnetic Variation | 09E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ONL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3200 x 60 ft (975 x 18 m) |
| Surface | CONC |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 2034.00 ft | 2029.00 ft |
| Coordinates | 42.465623N / 98.691786W | 42.471551N / 98.683039W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 4408 x 75 ft (1344 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2032.00 ft | 2032.00 ft |
| Coordinates | 42.474451N / 98.693440W | 42.465346N / 98.682686W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No |