Worthington Municipal Airport (OTG)
Worthington Municipal Airport (OTG)
OTG
Worthington Municipal Airport (OTG)
Worthington, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OTG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-34-45.1000W/43-39-18.2000N -95.579194/43.655056 (Estimated) |
| Elevation | 1574 ft / 479.76 m (Surveyed) |
| Land | 652 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Worthington, MN |
| Location | Nobles County, MN |
| Magnetic Variation | 02E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OTG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 115° | 127° |
| Physical elevation | 1574.00 ft | 1566.00 ft |
| Coordinates | 43.657628N / 95.585389W | 43.651318N / 95.566515W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4200 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1571.00 ft | 1574.00 ft |
| Coordinates | 43.661597N / 95.583470W | 43.650075N / 95.583470W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |