Bisbee Municipal Airport (P04)
Bisbee Municipal Airport (P04)
P04
Bisbee Municipal Airport (P04)
Bisbee, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | P04 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
109-52-59.2630W/31-21-50.3650N -109.883129/31.363990 (Estimated) |
| Elevation | 4780 ft / 1456.94 m (Estimated) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Bisbee, AZ |
| Location | Cochise County, AZ |
| Magnetic Variation | 12E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PRC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 2650 x 110 ft (808 x 34 m) |
| Surface | DIRT-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 5929 x 60 ft (1807 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 31.376692N / 109.882747W | 31.360600N / 109.885789W |
| Gradient | 1.30 | 1.30 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |