Prairie Du Chien Municipal Airport (PDC)
Prairie Du Chien Municipal Airport (PDC)
PDC
Prairie Du Chien Municipal Airport (PDC)
Prairie Du Chien, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PDC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-07-25.4380W/43-01-09.4270N -91.123733/43.019285 (Estimated) |
| Elevation | 660 ft / 201.17 m (Surveyed) |
| Land | 257 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Prairie Du Chien, WI |
| Location | Crawford County, WI |
| Magnetic Variation | 00E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PDC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 3999 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 110° | 127° |
| Physical elevation | 651.00 ft | 659.00 ft |
| Coordinates | 43.023744N / 91.131644W | 43.019925N / 91.117628W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 650.00 ft | 650.00 ft |
| Coordinates | 43.022504N / 91.129029W | 43.011994N / 91.117015W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |