Eastern Oregon Regional At Pendleton Airport (PDT)
Eastern Oregon Regional At Pendleton Airport (PDT)
PDT
Eastern Oregon Regional At Pendleton Airport (PDT)
Pendleton, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PDT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-50-29.2000W/45-41-42.2000N -118.841444/45.695056 (Estimated) |
| Elevation | 1497 ft / 456.29 m (Surveyed) |
| Land | 2273 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Pendleton, OR |
| Location | Umatilla County, OR |
| Magnetic Variation | 16E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | MMV - Mc Minnville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PDT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 6301 x 150 ft (1921 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1486.00 ft | 1486.00 ft |
| Coordinates | 45.695338N / 118.853372W | 45.695382N / 118.828717W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on right | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | ODALS | MALSR |
Runway 11/29
| Dimensions | 5581 x 100 ft (1701 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1487.00 ft | 1495.00 ft |
| Coordinates | 45.698817N / 118.853818W | 45.689369N / 118.836635W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 4341 x 60 ft (1323 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1462.00 ft | 1496.00 ft |
| Coordinates | 45.701847N / 118.837156W | 45.689943N / 118.837093W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |