Kirk Field Airport (PGR)
Kirk Field Airport (PGR)
PGR
Kirk Field Airport (PGR)
Paragould, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PGR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-30-33.1000W/36-03-49.7000N -90.509194/36.063806 (Estimated) |
| Elevation | 290 ft / 88.39 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Paragould, AR |
| Location | Greene County, AR |
| Magnetic Variation | 01E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 809 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JBR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4500 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 290.00 ft | 285.00 ft |
| Coordinates | 36.058636N / 90.513290W | 36.067158N / 90.502261W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 08/26
| Dimensions | 2792 x 100 ft (851 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 289.00 ft | 289.00 ft |
| Coordinates | 36.065207N / 90.516218W | 36.065346N / 90.506773W |
| Traffic pattern | Left | Left |