Perry-houston County Airport (PXE)
Perry-houston County Airport (PXE)
PXE
Perry-houston County Airport (PXE)
Perry, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PXE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-46-02.4000W/32-30-38.1000N -83.767333/32.510583 (Estimated) |
| Elevation | 418 ft / 127.41 m (Surveyed) |
| Land | 500 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Perry, GA |
| Location | Houston County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 18/36
| Dimensions | 4999 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 418.00 ft | 411.00 ft |
| Coordinates | 32.517445N / 83.767419W | 32.503705N / 83.767271W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No |